Návod krok za krokem

Byl jsem naivní hlupák. Musím přiznat, že když jsem před lety zakládal svůj první online projekt, nevěděl jsem vůbec nic, jen že mám mít doménu a webové stránky. Za to jsem měl velkou touhu uspět ve světě online byznysu. Trvalo to tři roky, ale podařilo se. Nejsem ještě tam, kde chci být, ale rostu a rostu a rostu… jako ta kouzelná fazole.

Dnes děláme největší projekty svého druhu a do projektů ročně přivedeme miliony návštěvníků. Tým lidí, které vedu má na triku už pěkných pár milionů obratu. Ovšem těch milionů by již mohlo být daleko více, kdybych nepodcenil jednu zásadní věc.

Jak vytvořit svůj první web!

Můj první projekt měl být fenomén, ale byl to propadák. Dneska vím, že kdybych využil postup níže na této stránce, mohl s klidem uspět. Investoval jsem totiž desítky tisíc do věcí, které nebyli vůbec potřeba. Do programování a grafického návrhu webu. Ale ouha, celý web se ještě několikrát předělával a všechny ty desítky tisíc jsem vyhodil do luftu. 🙁 Oou …

Dovedlo mě to však až k jednoduchému návodu jak si založit web za 15 minut, bez nákladů a zbytečného domlouvání s grafiky a programátory.

Pokud zrovna začínáte, určitě ho využijte, protože ušetříte desetitisíce a upřímně, první projekt se stejně ještě X krát předělává a je škoda vyhořet na grafice a kódování, když můžete mít vlastní web za pár minut, originální grafiku a nejpoužívanější open source systém na světě.

Jestli máte touhu uspět, pojďme na tento jednoduchý návod:

(Pokud jste líní číst, je níže detailní video návod zdarma :))

Jak vytvořit web krok za krokem

1) Vybrat téma a obor – zaměření webu

Samozřejmě, než začneme stavět váš web za 15 minut, je potřeba mít jasno v základech. Každý obor potřebuje trochu jinak stavěný web, jiné funkce, barevnost a rozložení prvků na stránce. Jinak bude vypadat web zaměřený na háčkování a jinak magazín pro cestovatele. To dá rozum. 🙂

2) Navrhnout si rozvržení webu – projít i weby konkurence

Jakmile máte vhodné téma a obor, můžete se pustit do kreslení. Nakreslete si svůj web, klidně na papír, ať máte konkrétní představu co má web splňovat a jaké funkce potřebujete mít. Nezapomeňte projít weby konkurence – nekopírujte, ale inspirujte se věcmi, které vás trknou do očí. Například, že cestovní agentury mají weby laděné do modra – to asi nebude náhoda. 🙂

3) Vybrat si vhodnou doménu

Když máte všeobecnou představu o vzhledu webu, dejte ho na chvilku k ledu, pořádně odležet. Den přemýšlení navíc, mu neuškodí a mezitím si vyberte správnou doménu (př.www.vasweb.cz). Můžete zvolit brandový název, nebo doménu na klíčová slova. Brandový název (př. Alza.cz) má výhodu, že můžete růst do dalších a dalších oborů. Doména na klíčové slova se dělá spíše pro malinkaté či lokální projekty (př. Jakzalozitweb.cz, levne-koberce-brno.cz). Zda je doména volná zjistíte například zde.

4) Vybrat vhodnou šablonu

Webová šablona? Co to je? Abyste neplatili tisíce či desetitisíce za web, poslouží šablony – weby, nebo spíš témata webů, které jsou již hotové a využívá je více lidí.

Můžete využít šablony zdarma, které jsou dnes již celkem kvalitní, ale zase je používá hodně lidí (ty kvalitní) takže web nepůsobí originálně, nebo je potřeba ho dodatečně upravovat. Ale pokud nemáte žádné kačky, nedá se svítit, zde je výběr šablon zdarma.

A nebo si instalujte placenou šablonu za pár korun. Ty jsou často mnohem lépe zpracované, autoři je často inovují a máte v Čechách prakticky jistotu, že budete mít originální web. To, že je šablona placená ještě nezaručuje top kvalitu. Tu vám ukazují až hodnocení a komentáře k jednotlivým šablonám. Osobně používám a doporučuji luxusní výběr šablon za pár korun na MonsterTemplate nebo Themeforest.net.

Jen na této stránce jsou stovky webových šablon různých stylů, od eshopů přes magazíny a blogy, které jsou za pár desítek dolarů. Můžete mít skutečně propracovaný web za 30,40 nebo 50 dolarů.

Nejlepší kousky můžete zde – přes filtr podle Bestsellers.

5) Vytvořte si účet na Wedos.cz a registrujte svou doménu a webhosting

No a teď jdeme na věc. Teď už máte vybraný obor, doménu i šablonu a teprve teď je čas investovat první peníze. Ne dříve! Abyste mohli využívat nejlevnější webhostingové služby a domény na trhu, je potřeba si vytvořit účet na wedos.cz zde.

Po registraci vyberete doménu (pro Český projekt s koncovkou .CZ, pro zahraniční .COM). Domény s koncovkou eu, net, org a pod jsou méně důvěryhodné. Považte, jak asi přemýšlí zákazník, který vidí, že jste nebyli ochotní investovat ani do pořádné domény. Co si asi pomyslí?

Webhosting vyberte NO limit. Je to investice 30 Kč měsíčně, prostě jedna chlazená plzeň. Platí se ročně, takže jako když si koupíte naráz basu, ale bez zálohy na přepravku:).

Webhosting při registraci spárujete přímo s doménou. Jinak by web nešel umístit. Tohle všechno zvládnete na pár kliknutí zde. Samozřejmě na začátku je všude potřeba vyplnit své údaje, tak rychlost záleží na vás a rychlosti vašeho připojení. Ale pojďme na další metu.

6) Ve webhostingu najděte v levém menu instalátor aplikací

Tohle už je brnkačka. Přihlásíte se. Jdete na – zákaznická administrace, potom na – Seznam webhostingů, kliknete na svůj webhosting, v levém menu je třetí odspoda – instalátor aplikací. Na ten klikněte, vyberte WordPress a už instalujete svůj první web.

7) Nainstalujte WordPress

Web jste nainstalovali a na email vám přijdou notifikační emaily i přístupové údaje k webu. Heslo doporučuji změnit. Uložte si všechny hesla a kódy, ale nejčastěji budete potřebovat pouze svůj login a heslo k administraci. Přihlaste se do svého nového webu :).

8) Nahrajte svou šablonu

WorPress je dnes intuitivní a na pár kliknutí. Jako první jste vyzvání k instalaci šablony – logicky :). Buď si můžete přímo ve WordPressu vyhledat šablony zdarma z wordpress.org, nebo si nahrát originální placenou. Já využívám hlavně placené, kvůli tomu že již mám větší nároky, ale třeba na tento web jsem také použil minimalistickou šablonu zdarma.

To je vše přátelé.

Aby se Vám vše podařilo. Pusťte si toto video jak založit a vytvořit web do 15 minut.
https://www.youtube.com/embed/CiLrcVuMP1Q

Důležité odkazy

Nevíte si rady?

Můžu Vám pomoct se hostingem, instalací systémy webu i správě.

Napište mi na info@jakzalozitweb.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *